SEJONG DOJANGKOREA 2003 - ZKOUŠKY NA 3.DAN V KUKKIWONU
Roční pobyt v Koreji jsem využil nejenom pouze ke studiu na škole, trénovaní taekwondo a poznávání Koreje, ale i k tomu, abych si udělal zkoušky na 3. dan. Zkoušky na třetí mistrovský stupeň jsem si chtěl udělat již při mém minulém pobytu v Koreji před třemi lety, ale bohužel jsem musel opustit Koreu dříve, než nadešel termín zkoušek, který je v Koreji určen podle městských částí, kam daná škola zapadá.

Pro cizince skládat zkoušky na mistrovské stupně není vůbec jednoduchou záležitostí. Musíte být zapsán v některé korejské škole, musíte mít potvrzení o trvalém či alespoň dočasném pobytu a pokud vůbec hodláte v Koreji zkoušky skládat, musíte před zkouškou žít v Koreji minimálně 6 měsíců. Dále je zde jazyková bariéra: celé zkoušky probíhají pouze v korejštině, takže kdo nemá zvládnuté alespoň základy tohoto jazyka, může se zkouška stát ještě více obtížnou.

Na samotné zkoušky jsem se připravoval ve škole Yongmun u mistra Lee Youn-Jea (6.dan), který jeden čas působil i v Praze na Policejní akademii. Mistr Lee mi s přípravou na zkoušky velice pomohl a při samotných zkouškách byl pro mě velkou oporou.

Při příchodu do Kukkiwonu mne trochu zneklidnila atmosféra. Kukkiwon byl doslova přeplněn nejenom cvičenci, ale i spoustou rodičů, které přišly podpořit své děti (v ten den se konaly i zkoušky na 1.-4. pchoom (dětský mistrovský stupeň)). Byl jsem tam jako jediný cizinec a tudíž jsem se hned stal středem zájmu. Má přítomnost vyvolal ještě větší zájem poté, co jsem se převlékl do toboku.

Na řadu jsem přišel až po 5ti hodinách čekání. Skupinku cvičenců, kteří se mnou skládali zkoušky na třetí dan nejdříve shromáždili v malé místnosti, kde nám byly objasněny striktní pravidla samotné zkoušky, co smíme a co ne a za co nás od zkoušek rovnou vyhodí. Poté se provádí zápis a už se rovnou řadíme na nástup před tři zkušební komisaře.

Samotná zkouška se sestávala ze základních technik, postojů a kopů. Poté následovaly pchoomse (sestavy), Kumgang a Taeguk 4 Jang a na perfektní zvládnutí pchoomse máte pouze možnost jedné opravy. Byl jsem rád, že u mě vyšlo vše na první pokus. Po docvičení technické části se osmi-členná skupinka přesune na vedlejší zápasiště k jiným třem zkušebním komisařům. Je vám přidělen soupeř na zápas podle výšky a stáří. Pro mě byl vybrán soupeř sice největší z naší skupiny, ale zápasových zkušeností mnoho neměl. Po mé první akci se trochu zalekl a i když byl jeho koučem hrubě hecován, na žádnou větší akci se nezmohl a zkoušející po nedlouhé době zápas ukončili. Po zápase probíhá zkouška v přerážení, které se provádí na umělohmotné desky, určené pro vícero použití. Jedno přerážení je silové a druhé je určeno na speciální, kterou si cvičenec určí sám. I zde jsem testem prošel bez obtíží.

Zkoušky, díky velkému počtu cvičenců, probíhají v rychlém tempu a vytváří to ve vás pocit, že není čas na chyby. To, že jsem byl mezi dvou tisíci cvičenci jediným cizincem znamenalo, že se oči zkušebních komisařů upřeně soustředily především na můj výkon. Na jednu stranu to byl trochu zneklidňující pocit, ale po skončení zkoušek jsem byl oceněn potleskem a gratulacemi i od diváků.

Zkoušky v Kukkiwonu pro mě byly velkou zkušeností a opravdu nezapomenutelným zážitkem. Doufám, že zkoušky na čtvrtý Dan budu za tři roky dělat opět v Kukkiwonu, protože skládat zkoušky v Koreji má své kouzlo, svou atmosféru a jak jsem se již zmínil, je to pro člověka obrovská zkušenost.

Ondra

Kalendář akcí
3.3.2018
Vyhlášení extraligy a NTL
Mělník
11.3.2018
Havířovský pohár
Havířov
Více o akcích CTF zde

Tréninky
ZŠ HORÁČKOVA
(Praha 4 Pankrác)
Děti (pokročilí):
Úterý, čtvrtek 16:30-17:30

Dospělí a pokročilí:
Úterý, čtvrtek 17:45-19:30

Děti (začátečníci):
Středa 16:30-17:30
Více info o tréninku

Kontakt
Sejong Taekwondo, z. s.
IČ: 68403518
ČUS evid.: 3107729

Bankovní spojení (ČSOB):
154282135/0300

E-mail: info@sejong.cz
Tel.: +420 604 541 100
Tel.: +420 721 544 978

OdkazyMoohwa Facebook
Český svaz Taekwondo
World TKD Federation
European TKD Union
Korea TKD Association
Kukkiwon
HAN - Korejské centrum
Korea - Povídání a foto
Česko-korejská společnost
SHO Graphix


© 2001 - 2010 SK Sejong Dojang