OLYMPIJSKÉ HRY ATÉNY'04 - ČLÁNKY O TAEKWONDO WTF
Přinášíme vám pár článků a fotografií, které se objevily na serveru www.loh.cz. Můžeme se přesvědčit, že Taekwondo, ačkoliv je zatím stále ještě jakýmsi "nováčkem" mezi olympijskými sporty, je pro zpravodajská média a širokou veřejnost zajímavou olympijskou disciplínou.

Korejský taekwondista získal zlato vítězstvím K.O.
29.08.2004, autor: ČTK

Korejský taekwondista Mun De-song vybojoval díky obdivuhodnému vítězství k.o. ve finálovém duelu zlatou olympijskou medaili. V nejtěžší hmotnostní kategorii nad 80 kilogramů zasáhl po dvou minutách a deseti vteřinách prvního kola domácího Alexandrose Nikolaidise z otočky patou do brady a poslal Řeka k zemi.
Přestože Nikolaidise okamžitě z rohože zvedl jeho trenér a postavil ho na nohy, otřesený bojovník ani po několika minutách nepřišel úplně k sobě a nemohl v zápasu pokračovat.
Bronzovou medaili ze Sydney obhájil Francouz Pascal Gentil, jenž v semifinále, kam postoupil z oprav, jen těsně prohrál s pozdějším korejským šampionem. V duelu o třetí místo pak Gentil porazil Ibrahima Kamala z Jordánska 6:2 na body.
V nejtěžší hmotnostní kategorii žen nad 67 kilogramů obhájila zlato čínská taekwondistka Čchen Čung. Ve finále porazila Myriam Baverelovou z Francie suverénně 12:5 na body. Bronz získala Adriana Carmonaová z Venezuely, která se na stupně vítězů rovněž propracovala z oprav.

Zraněný africký taekwondista byl propuštěn z nemocnice
28.08.2004, autor: ČTK

Bez vážnějších následků skončilo zranění taekwondisty Bertranda Gbongoua Lianga v olympijském turnaji. Dvaadvacetiletý reprezentant ze Středoafrické republiky, jenž upadl v pátek po kopu do hlavy do bezvědomí, byl dnes propuštěn z aténské nemocnice.
Liango vedl v souboji prvního kola váhové kategorie do 68 kilogramů nad Rakušanem Tuncayem Caliskanem 4:1 na body. Minutu a půl před koncem ho ale Caliskan tvrdě zasáhl nohou přesně do spánku. Lianga se zhroutil bezvládně na zem a na několik minut ztratil vědomí. Lékařům se na žíněnce podařilo Lianga vzkřísit a v nemocnici si ho nechali na noc na pozorování a další testy.
Ze strany Caliskana nešlo o žádný nedovolený zákrok.
Bojovníci v taekwondu mohou rukama soupeře udeřit jen do těla, nohama ale mohou zasáhnout i hlavu, která je chráněná helmou. Kop na hlavu je oceněn dvěma body, zásah těla soupeře se hodnotí jedním bodem.

Reprezentantka hostitelské země se prosadila i v taekwondu

Řekové již na olympijských hrách získali čtrnáct medailí a dnes jejich bilanci o další stříbro rozšířila Elisavet Mystakiduová. Ta hostitelskou zemi nereprezentovala v žádném tradičním sportu, ale v taekwondu, které je do olympijského programu zařazeno teprve podruhé.
Sedmadvacetiletá Řekyně, kterou trénuje Korejec O Jang-tsu, v kategorii do 67 kilogramů až ve finále prohrála s Lou Wej z Číny.
Bronzovou medaili získala Korejka Hwang Kjong-sun.
Mužskou kategorii do 80 kilogramů vyhrál Američan Steven Lopez, který ve finále porazil 3:0 Bahriho Tanrikulua z Turecka.
Bronzovou medaili získal Jossef Karami z Íránu.

Africký taekwondista zůstal po kopu v bezvědomí
27.08.2004, autor: ČTK

Olympijský turnaj v taekwondu zastínila dnes v Aténách nehoda Bertranda Gbongoua Lianga. Dvaadvacetiletý reprezentant ze Středoafrické republiky se po kopu do hlavy skácel na zem, upadl do bezvědomí, z něhož se s pomocí lékařů později probral. Sanitka jej odvezla do nemocnice na vyšetření a rentgen.
Liango vedl v souboji prvního kola váhové kategorie do 68 kilogramů nad Rakušanem Tuncayem Caliskanem 4:1 na body. Minutu a půl před koncem ho ale Caliskan tvrdě zasáhl nohou přesně do spánku. Lianga se zhroutil bezvládně na zem a na několik minut ztratil vědomí. Taekwondisté mají hlavu chráněnu helmou, ale kopy do této části těla jsou bodovány nejvíce.
Lékařům se ještě na žíněnce podařilo Lianga vzkřísit. "Jeho stav je stabilizovaný. Už se probral a zdá se, že se může normálně pohybovat. Každopádně jej čeká podrobné vyšetření v nemocnici," řekl zpravodaji agentury Reuters africký lékař Jacques Ndemanga.

V taekwondu další zlato získaly Írán a Korea

Íránská a korejská výprava si zásluhou taekwonda do medailové bilance na olympiádě v Aténách přidaly další zlato. Íránec Hádží Saeí Bonehkohal vyhrál kategorii mužů do 68 kilogramů, Korejka Čang Či-won byla nejlepší mezi ženami, jejichž tělesná hmotnost nepřekračuje 57 kilogramů.
Další medaili si v bojovém sportu, který je do olympijského programu zařazen podruhé, připsal i Tchajwan. Na čtvrteční dvě zlaté medaile svých reprezentačních kolegů navázal stříbrem mezi muži Chuang Čch'-hsjung, který ve finále prohrál těsně 3:4.
V ženské kategorii až do finále dokráčela Američanka Nia Abdallahová, která své asijské soupeřce podlehla 1:2. Bronz získala Mexičanka Iridia Salazarová-Blancová.

Tchaj-wan má díky taekwondu dvě premiérová zlata
26.08.2004, autor: ČTK

Absolutním triumfem reprezentantů Tchaj-wanu skončil první den soutěží v taekwondu. První zlaté olympijské medaile v historii pro tuto asijskou zemi vybojovali v kategorii do 58 kilogramů Mu Jen-čchu a jeho krajanka Čchen Š'- hsin v kategorii do 49 kilogramů.
Úřadující světový šampion Mu Jen-čchu potvrdil roli největšího favorita a ve finále porazil Mexičana Oscara Salazara po takřka jednoznačném průběhu 5:1. Bronz získal Tamer Bajúmí z Egypta.
Bojový sport taekwondo, jenž je v programu her podruhé, přinesl Tchaj-wanu i druhou dnešní zlatou radost. Vítězka asijské kvalifikace Čchen Š'-hsin se ve finále prosadila v poměru 5:4 proti vicemistryni světa Yanlis Yuliet Labradaové-Diazové z Kuby.
Třetí místo získala Yaowapa Boorapolchaiová z Thajska.