SEJONG DOJANGMOOHWA V KOREJI
V termínu od 25.7.do 20.8.2012 se 3 členové našeho týmu Sejong Dojang – Ondřej Havlíček, Hana Vu a Anh Vu Viet, zúčastnili soustředění české reprezentace poomsae, které se konalo přímo v kolébce taekwondo, v jihokorejském Seoulu.

Hned po příjezdu nás na letišti zaskočilo neobyčejně horké a dusné ovzduší, jaké již údajně půl století nebylo. Nasedli jsme na autobus, který nás odvezl k našemu ubytování, kde jsme si po náročné cestě odpočinuli a připravovali se na více než 3 týdny náročného cvičení.

Tréninky probíhaly dvakrát denně po dvou hodinách. Dopolední tréninky byly s mistrem Lee Youn Jae a večer jsme většinou trénovali s mistrem Kim Seong Joong v jeho dojangu Sinhwa. Odtud pochází i někteří členové z K-tigers, národního exhibičního teamu KTA a medailisté z korejských mistrovství v poomsae. Párkrát jsme navštívili další klub Usong Dojang, který byl taktéž velmi úspěšným oddílem, který vychoval neméně korejských medailistů. Večerní tréninky byly zaměřené především na techniky a způsoby, jak cvičit poomsae, z nichž mnohé byly pro nás nové. Získali jsme užitečné rady a především nám během trénování s Korejci přibylo spoustu nezapomenutelných zážitků. Dopolední tréninky s mistrem Lee byly zaměřeny výhradně na zlepšování a procvičování nových technik poomsae a opravováním našich chyb.

Kromě tréninků v těchto klubech jsme jako jedni z mála měli možnost se jít nejen podívat ale především si zatrénovat u K-tigers, kteří se řadí mezi nejlepší korejské exhibiční týmy a kde trénují hvězdy z nového filmu "The Kick" - Taemi Kim a Na Tae Ju. Všichni členové byli velice přátelští a toleratní. Opravovali nám chyby a dávali nám rady, jak lépe a správně cvičit kopy od přeskoku až po 540°. Ke konci vyčerpávajícího tříhodinového tréninku nám i předvedli jednu z jejich exhibičních vystoupení a pak zbyla chvilka i pro společné fotografie se členy týmu.

Mezi prvními dny nás neminula návštěva zábavního parku Lotte World a během druhého týdne jsme se jeli osvěžit do jednoho z velkých aquaparků Ocean World. Ostatní dny během našeho volného času mezi tréninky jsme trávili procházkami po Seoulu - prohlídkami chrámů a návštěvami turisticky nejznámějších míst. První víkend se v tradiční vesničce Hanok Village konala exhibice exhibičního týmu Kukkiwon, kam jsme se bez váhání vydali. Na místo jsme dorazili o něco dříve, abychom viděli i jejich nácvik. Celé vystoupení jsme pak museli sledovat na slunci, které nepříjemně pálilo do zad, ale za ten zážitek to stálo.

Ani jsme samozřejmě nemohli vynechat náměstí Gwanghwamun, kde se tyčí majestátná socha krále Sejonga, podle kterého je pojmenován náš dojang. Nejočekávanější ale byla především návštěva Kukkiwonu - doslovného srdce taekwondo. Dokonce se na nás usmálo štěstí a při naší první návštěvě jsme měli možnost vidět závěrečné přezkoušení účastníků Master’s semináře, kde jednu z přednášek vedl velmistr profesor Lee Kyu-Hyung. Profesor Lee byl naší nečekanou návštěvou velmi potěšen. Vzal nás do kantýny v Kukkiwonu, kde nám koupil malé občerstvení a představil nás Kwon Kyung-sanovi, hlavnímu coachovi Kukkiwon Demo Teamu. Při naší druhé navštěvě Kukkiwonu jsme měli možnost sledovat celonárodní turnaj v poomsae, tzv. President Cup, který patří mezi nejuznávanější a největší turnaje v Koreji. Velký počet závodníků se skládal z mnoha prestižních univerzit jako např. Yongin, Kyunghee či KNSU - universit, ze kterých pochází mistři světa v poomsae. Možnost vidět, jak cvičí ti nejlepší, byla pro nás více než obohacující zkušenost.

Po celý pobyt jsme plně využívali a užívali si skutečnost naší přítomnosti v Koreji. Čerpali jsme zkušenosti a zážitky odkud se dalo – od samotné atmosféry prostředí, jídla a místních zvyků, přes jakýkoliv sebemenší náznak taekwonda až po samotné tréninky a návštěvy korejských klubů nebo možnosti na vlastní oči vidět ty nejlepší a dokonce s nimi i trénovat.

Než jsme se nadáli náš pobyt s reprezentací se chýlil ke konci a s ním se blížil i odjezd naší členky, Hany Vu. Ještě na konec, jako závěrečnou tečkou, byl tříhodinový trénink s národním exhibičním týmem KTA (Korea Taekwondo Association), který trénuje v prostorách KNSU (Korean National Sports University), jenž je domovem pro nemálo světových a olympijských medailistů, a to i včetně jediné korejské zlaté medailistky z nedávné olympiády v Londýně. Část týmu byla zrovna nacvičovala blížící se exhibici u příležitosti výstavy Expo 2012 v městě Yeosu. Členové KTA se skládají z těch nejlepších z celé Koreje, tudíž se dalo předpokládat, že jejich schopnosti budou ještě větší, než byla naše očekávání. Zpočátku jsme se snažili držet se jejich tempa, a to až po trojkopy a 540°. Ale jakmile se pokročilo dál, jen jsme zůstali s obdivem sedět a tiše jsme sledovali, jak vysoko skáčou, o kolik stupňů se otáčí a s jakou lehkostí a zároveň dynamikou a provádí perfektní techniky. Ke konci byl čas na procvičení a zopakování základních kopů, a tak jsme se ještě přidali, abychom se opět naučili něco nového.

Po odletu reprezentace a Hanky Vu nám zbývaly další dva týdny náročných tréninků. Trénovali jsme nadále u K-Tigers a s korejským národním exhibičním týmem KTA. Dostalo se nám opět možnosti trénovat s těmi nejlepšími, což pro nás byla obrovská zkušenost a nezapomenutelný zážitek. Tréninky byly zaměřeny především na základní techniky, pokročilé exhibiční techniky a procvičování poomsae. Tréninky u K-Tigers a KTA týmu pro nás nebyly přínosem pouze v tom, že jsme nabyli nesčetné množství nových a cenných zkušeností, ale naším pobytem jsme si získali i mnoho nových přátel a navázali jsme důležité známosti, kterých jistě využijeme při naší další návštěvě.
Během těchto dvou týdnů jsme měli možnost se zajít podívat i na velice prestižní celonárodní turnaj v kyorugi, který pořádala Korejská průmyslová federace taekwondo. Na tomto turnaji dominoval především korejský armádní tým a bylo se opravdu na co koukat. Zápasy byly mnohdy atraktivnější a živější, než ty, které jsme mohli sledovat na olympijských hrách.

Na závěr našeho pobytu v kolébce taekwondo jsme měli možnost zúčastnit se celosvětového festivalu World Taekwondo Hanmadang 2012 - bohužel ale jen jako diváci. Hanmadang je celosvětová soutěž, která se zaměřuje především na exhibice, exhibiční techniky, poomsae (standardní i kreativní), přerážecí techniky (speciální i silové) atp. Soutěž trvala celé čtyři dny a místem konání byl opět Kukkiwon. Během zahajovacího ceremoniálu byla do bohatého programu již tradičně zařazena i exhibice Kukkiwon Demo Teamu. Kukkiwon Demo Team překvapil svým novým programem exhibiční ukázky a všichni diváci ji od začátku do konce sledovali s otevřenými ústy. Některé kousky, které předváděli, byly doslova za hranicemi lidských možností. Během turnaje jsme měli možnost setkat se i s nejznámějším exhibičním týmem ze spojených států - s Team-M. Team-M byl pro nás vždy jakousi inspirací a máme k sobě hodně blízko. Už jen tím, že jdeme stejnou cestou a máme podobné cíle a sny. S Team-M jsme pak měli možnost společného tréninku u K-Tigers.

Ale zpět k Hanmadangu. Populární disciplínou Hanmadangu bývá "Allround breaking" v seniorské kategorii. Tu vyhrál Kim Hwan-jin z univerzity JeonJu, který rozhodčí i diváky oslnil především dokonalými kopy s otočkou o 720 a 900 stupňů. Nejpopulárnější disciplínou je však "Team Competition", kdy tým předvádí kompletní exhibiční vystoupení. Finále této kategorie bylo ponecháno až na poslední den konání soutěže. První příčku obsadila univarzita Sehan (dříve Daebul), druhou příčku univerzita Yongin a třetí Keimyung. Každá z těchto univerzit má i četné zastoupení práve v exhibičním týmu KTA, se kterým jsme měli tu čest trénovat. Doufáme, že příštího turnaje Hanmadang se nezúčastníme již jen jako diváci, ale i jako soutěžící. Turnaj je rozdělen na dvě kategorie, takže zahraniční účastníci nesoutěží společně s korejskými. Po shlédnutí mezinárodní kategorie věřím, že členové našeho týmu Moohwa by měli v některých disciplínách více jak reálné šance na medaile.

S koncem Hanmadangu se blížil i konec našeho pobytu v Koreji. Před odletem jsme se ještě jednou zašli podívat na exhibici Kukkiwonu a pak už nás čekalo jen balení. Už jsme se těšili na to, že se opět po dlouhé době všichni společně sejdeme, budeme společně trénovat a předáme nabité zkušenosti ostatním. Náš pobyt nám přinesl mnoho cenných a užitečných zkušeností, které se jinde, než v Koreji získat nedají. Pobyt byl pro nás splněním velkého snu a obrovskou motivací do budoucna. Závěrem bych rád poděkoval Českému svazu Taekwondo WTF, který se nemalou měrou podílel na tom, že se mohla do Koreje vypravit tak početná výprava reprezentace, mistru Lee Youn Jae za organizaci, přípravu soustředění a za jeho trpělivost s námi.Kalendář akcí
3.3.2018
Vyhlášení extraligy a NTL
Mělník
11.3.2018
Havířovský pohár
Havířov
Více o akcích CTF zde

Tréninky
ZŠ HORÁČKOVA
(Praha 4 Pankrác)
Děti (pokročilí):
Úterý, čtvrtek 16:30-17:30

Dospělí a pokročilí:
Úterý, čtvrtek 17:45-19:30

Děti (začátečníci):
Středa 16:30-17:30
Více info o tréninku

Kontakt
Sejong Taekwondo, z. s.
IČ: 68403518
ČUS evid.: 3107729

Bankovní spojení (ČSOB):
154282135/0300

E-mail: info@sejong.cz
Tel.: +420 604 541 100
Tel.: +420 721 544 978

OdkazyMoohwa Facebook
Český svaz Taekwondo
World TKD Federation
European TKD Union
Korea TKD Association
Kukkiwon
HAN - Korejské centrum
Korea - Povídání a foto
Česko-korejská společnost
SHO Graphix


© 2001 - 2010 SK Sejong Dojang